ÖZEL HASTA / ÖZEL İLGİ

NESİL’DE YAŞLI HASTA BAKIMI

Yaşlı hasta bakımı doğası gereği oldukça zor bir meseledir. Denizli’de bulunan Nesil Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi olarak, her konuda olduğu gibi bu konuda da sevdiklerinize yararlı ve özverili bir NESİL olmak için profesyonel kadromuzla, sahip olduğumuz ekipmanlar ve geniş imkânlarımızla yaşlılarımızın ve hastalarımızın hizmetindeyiz.

Kurumumuz yaşlıların sadece barınma ihtiyacını karşılayan bir yer değil, yaşlı ve hastalarımıza her konuda bakım sunacak çok yönlü hizmetleri kapsayan bir yapıdadır. Biz yaşlı ve yaşlanmakta olan bir toplumuz. Yaşlı ve hasta bakımı alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip eden uzman kadromuzla profesyonel gerekliliğe cevap vermek hedefimizdir. Tüm yaşlı bakım görevlilerimiz alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Fiziksel yardımlar kadar yaşlı hastamızın psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve bakımında gerekli özeni göstermek amacındayız. Tüm sağlık ve yaşlı bakım personellerimiz yaşlı hastalara karşı kendi yakınlarıymış gibi davranmakta ve bu doğrultuda onlara daha fazla özveride bulunmaktadırlar.

Yaşlı hastalarımıza verdiğimiz hemşirelik ve bakım hizmetlerimizden sadece birkaçı:

- Huzurevi ve yaşlı bakım merkezimizde; alanında uzman doktorlar, hemşireler, bakım görevlileri ve sosyal hizmet uzmanları tarafından saat ve gün sınırı olmaksızın 7/24 hizmet sunulur.
- Sevdiklerinizi en az kendi evlerindeki kadar rahat bir ortam sunan kurumumuzda; hobi salonlarımız, sinema salonumuz, kış bahçemiz, özel diyetlerle desteklenen yemek salonumuz, yaşlılarımızın kendilerini mutlu hissetmeleri ve yaratıcılıklarını devam ettirmeleri için teşvik edici olmaktadır.
- Sinema terapi, sanat terapi (ahşap , mandala ve resim boyama), müzik terapi, beş çayı ve günlük gelişen çeşitli oyunlar gibi sosyal aktivitelerimizle yetkin ve eğlenceli vakit geçirmelerinin yanında yaşama tutunmaları da kolaylaştırılır.
- Belirti olsun olmasın tüm konuklarımıza belirli aralıklarla sağlık taramaları yapılarak herhangi bir hastalık durumunun en erken zamanda saptanması için çalışılır.
- Bakıma muhtaç yaşlı bireylerin tıbbi sorunları yok ise kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi için bakım yapılmaktadır. Tıbbi açıdan çeşitli hastalıkları varsa, kişisel bakımıyla birlikte tedavisi ve ilaç alımı da kontrollü şekilde ele alınmaktadır.
- Doktorumuzun talimatları doğrultusunda hareket eden hemşirelerimiz, acil müdahale konusunda deneyimli ve tecrübelidirler. Beslenme uygulamaları, yara bakımı, solunum cihazı uygulamalarında yaşlı misafirimize azami özeni göstererek yardımcı olurlar.
- Kilo fazlalığı olan yaşlı hasta bakımı biraz daha özen gerektiren bir görevdir. Bu alanda kendini geliştirmiş olan uzman bakıcı ve personellerimizle bu türden yaşlı ve hastalarımıza en uygun koşullarda hizmet vermekteyiz.
- Yatağa bağlı ve büyük ölçüde özen gerektiren bir bakıma ihtiyaç duyan yaşlı ve hastalarımız için en iyi koşullar oluşturularak onlara bu muhtaçlık durumlarını en az seviyede hissettirmek amaçlarımız arasındadır.
- Yatağa bağımlı yaşlı ve hastaların kişisel bakımları hasta bakıcılarımız ve bakım uzmanlarımız tarafından yapılır, günlük haftalık vücut bakımları-temizlikleri özenle yapılır.
- Yerinde bakım hizmetleri, evlerinde tedavi ve/veya bakım görmek isteyen yaşlılarımız içindir. Yerinde bakım hizmeti vermek üzere kurumumuz uzman personelini görevlendirir. Yerinde bakım hizmetlerini saatlik, gündüzlü bakım hizmeti veya 24 saat olarak alabilirsiniz.
- Yaşlı gündüz bakım hizmetimiz özellikle her ikisi de çalışan çiftlerin yaşlı yakınları için kolaylaştırıcı bir uygulama olmaktadır.
- Yaşlı ve hastalarımızın genel durumları göz önünde bulundurularak gün içinde tansiyon, nabız, ateş ve solunum kontrolleri yapılır.
- Diyetisyenlerimizin hazırladığı diyet programı dâhilinde her hastanın kendi durumuna özel olarak beslenmesi sağlanır.
- Yaşlı ve hastalarla bakıcılar her gün sohbet ederler ve günlerinin nasıl geçtiğini sorarlar, varsa şikâyet ya da isteklerini öğrenerek gerekli notları alırlar.
- Huzurevi ve yaşlı bakım merkezimizde yaşlı ve hastalarımızın huzurlu şekilde hayatlarını geçirmeleri adına her türlü kolaylık sağlanır ve onlar el üstünde tutularak özel oldukları hissettirilir.
- Kurumumuz hastane havasının dışında ev konforu ve sıcaklığında bir mekân olması bakımından yaşlı ve hastalarımıza resmiyetin değil sevgi ve yardımlaşmanın kokusunu verir.
- Bakımevimizde yaşlı misafirlerimize gerektiğinde medikal sağlık ürünleri temin edilir.
- Yaşlı misafirimizin sosyal ve ekonomik durumu; kültürel, etnik, dinsel ihtiyaçları; mevcut hastalıkları göz önüne alınıp hasta, hasta yakınları, bakıcılarımız, sosyal hizmet uzmanlarımız ve hekimlerimiz birlikte gelecek planlamasına karar verir.

HUZUREVİ VE YAŞLI BAKIM MERKEZLERİNE KARŞI ÖN YARGILARI KIRMALIYIZ

İlk seçenek olarak kimsenin aklına huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinin gelmediği bir gerçek. Böyle düşünmede; kültür, olumsuz tecrübeler ya da terk edilmişlik hislerinin büyük payı var. Ailelerin, yaşlanma ile ortaya çıkan yeni durumlara karşı yetersiz kaldıkları ve bu süreci yönetmeye çalışırken her iki tarafın da mutsuz olduğu sıkça görülmektedir. Biz, Nesil Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi olarak sevdiklerinizin sağlık, psikolojik, sosyal, günlük bakım ve diğer tüm ihtiyaçları konusunda sizlere destek olmak için varız.

Araştırmalara göre, ülkemizin genç nüfus oranı yakın bir zamanda azalmaya, yaşlı nüfus oranı ise artmaya başlayacak. Yaşlı nüfustaki bu artış tüm beyin hasarı kaynaklı hastalıkları ve bilhassa demansları daha sık görülür hale getirecektir.

Yaşlanma ile meydana gelebilecek olan, birden çok kronik hastalık, çok sayıda ilaç kullanımı, tıbbi cihaz kullanımı, duyusal ve zihinsel değişiklikler nedeniyle iletişim güçlüğü yaşanması ve çevresel faktörlere uyumun azalması yaşlı ve hasta bakımında profesyonel yardımın gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

Sevdiğiniz yaşlı yakınınızın ya da anne babanızın ihtiyaç anlarında yanlarında olmak mutluluk verici bir duygudur. Fakat hasta yakını olmak hem psikolojik hem de fiziksel yönden oldukça yorucu olabilir. Üstelik bazı daha zorlayıcı hasta ya da yaşlı bakımlarında ilgili kişi kendi sağlığından olabilir. Hasta ya da yaşlı yakınları bakımla ilgili her şeyi tek başlarına yapabileceklerini düşünürler. Çoğu aile içi-bakıcı aslında bakmakta olduğu hasta ya da yaşlının profesyonel yardıma muhtaç halde olduğunu anlayamaz. Bu aynı zamanda yaşa bağlı hastalıklarda elzem bir konu olan erken teşhisin önünü kesmiş olur. Sizin yerinize yakınınıza en az sizin kadar iyi bakabilecek olan; yaşlı bakım evleri, huzurevleri, hastaneler, evde bakım gibi kurum ve hizmet kuruluşlarının son zamanlarda daha yetkin hale gelmesi hem yaşlılarımız için hem de aileleri için büyük bir şanstır. Özellikle yoğun tempoda geçen günümüz yaşam koşullarında, insanların işleri dışında başka şeylere vakit ayırma şansları kalmadığı için, birçok konuda olduğu gibi yaşlı ve hasta bakımı konusunda da aileler ve kişiler destek hizmetler sunan kurum ve kuruluşlardan yardım almak durumundadırlar.

Huzurevi dendiğinde insanların aklına ilk gelen “terk edilme” düşüncesi olsa da, bu kurumlar zamanımızda yaşlılar için sosyalleşebilecekleri en iyi alanlardan biri haline gelmiştir. Şöyle ki yaşlılarımız yaşam şartlarının gerisinde kaldıklarını düşündükleri andan itibaren kendilerini yalıtılmış ve yalnız hissederek eve kapanmaktalar ve gitgide durumları kötüleşmekte. Gerek tıp alanında gerekse yaşlı bakım konusundaki gelişmeler, imkân genişliği ve teknolojik kolaylıklar huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerini korkulacak değil imrenilecek kurumlar haline getirmiştir.

Birçok yaşlı ve hasta yakını gibi siz de bakım dönemlerinde stres yaşayabilirsiniz. Üstelik yaşadığınız stres sizi depresyona götürebilir. Bu yüzden öncelikle siz fiziksel ve ruhsal sağlığınızı koruyun ki sevdiğiniz yaşlılarınıza daha iyi hizmet etme imkânını yakalayın. Nesil, bu yüzden hem yaşlı-hastanın hem de ailesinin bu konuyla ilgili her zaman desteklemek için çalışır.

İçiniz rahat bir şekilde yaşlı ve hastalarınızı Nesil Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi hizmetine emanet edebilir ve profesyonel personellerimizce son derece iyi bakılacağından emin olabilirsiniz.

YAŞLI HASTA BAKIMI NASIL YAPILMALI

Bakıma ihtiyacı olan yakınınız için uygulanacak en iyi yaklaşım nedir? Yaşlının içsel gereksinimlerini, algılamalarını, değer ve sınırlılıklarını bir bütün olarak ele almak gerekir. Anti-sosyal durumun neden kaynaklandığını iyi tespit ederek nokta atışı bir yaklaşım sergilenmelidir. Yaşlı hasta bireyin yaşayacağı mekân ve çevrenin, günlük yaşam aktivitelerini optimize edecek şekilde yeniden düzenlenmesi gereklidir.

Yaşlı hasta bakımında temel hedeflerimiz: hastanın işlevselliğinin korunması, engellerinin azaltılması, dengenin sürdürülmesi için çevre ve ilişkilerin düzenlenmesi, hastalık nedeniyle oluşan kayıpların telafi edilmesi, hastanın bireyselliğini koruyacak ve yaşam kalitesini sürdürecek tedavi edici ortamın sağlanması olmalıdır.

YAŞLI HASTA BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR

- Günlük olarak hasta odaları temizlenmeli, hastanın özel eşya dolapları düzenli tutulmalı ve odalar havalandırılmalıdır.
- Yatağa bağımlı hastalarla da bakıcılar her gün belirli aralıkta zaman geçirmeli ve sohbet ederek ona yalnız olmadığını hissettirmeli.
- Yaşlıların günlük rutin ihtiyaçlarını karşılamada her şeyi bakıcı yapmamalı, hasta-bakıcı işbirliği sağlanarak yaşlının yapabildiği kadar işlerini kendisinin yapması sağlanarak tamamen yaşamdan kopmasının önüne geçilmelidir.
- Yaşlı hastanın günlük ve haftalık bakım çizelgesi planlanmalı ve ekstra bir durum oluşmadığı sürece bu bakımlar rutin şekilde özenle yapılmalıdır.
- Kendi başlarına üst değiştirme, tuvalet ihtiyacı, , beslenme, banyo, vücut bakımı gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilen hastalara, hareket kabiliyetini tamamen kaybetmemesi adına sadece eşlik edilmeli ve zorlandığı yerde yardımcı olunmalı.
- Ev içi veya kurumda yaşlı hastalara özenle ve her daim güler yüz eşliğinde yaklaşılmalıdır.
- Yaşlı yakınımızın evde tek başına kalmasındansa kendi dilinden anlayan yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmesi ve sosyal bir birey olduğunu her an hissetmesi onun için daha sağlıklı olacaktır. Bu sebeple değerli yakınlarınızı, kendilerine, evlerindeki sıcaklığı hissedebilecekleri bir ortam sunan Nesil Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezimize bekliyoruz.

YAŞLI HASTA İLE İLETİŞİM

Yaşlı hasta ile iletişim nasıl olmalıdır? Yaşamsal ve bedensel değişimlerin arttığı yaşlılık çağındaki bireylerde iletişim anlayışı bakımından da köklü değişiklikler olur. Bu yüzden normal yaşamdaki gibi onlarla anlaşmaya çalışmak yerine, karşımızdaki yaşlımızın kendi kişisel durumunu göz önüne alarak bunu gerçekleştirmek daha iyi olacaktır. Yaşlı hastalara daha fazla zaman ayırmalıyız Yaşlı hastamızla konuşurken:

- Konuşmaya başlamadan önce yaşlı hastanın dikkatini çekmeli
- Dikkat dağıtıcı hareketlerde bulunulmamalı
- Göz teması her an korunmalı
- Yavaş, açık net ve yeterince yüksek sesle konuşulmalı
- Çizelgeler, modeller ve resimler gibi somut göstergeler kullanmalı
- Konudan konuya geçerek konuşulmamalı, tek bir konu ele alınmalı
- Önemli noktaları konuşma içinde tekrarlamalı ve özet geçilmeli
- Soru sorma ve kendilerini ifade etme fırsatı verilmeli
- Konuşma sırasında söz almak istediklerinde susmalı ve o an onun konuşması sağlanmalı
- Sorular sorularak sık sık geri bildirim alınmalı

YALNIZ DEĞİLSİNİZ !

Bireylerin yaşlarının ilerlemesiyle günlük bakım ihtiyaçları artmaktadır. Bu da ilk olarak Yaşlı Bakım Hizmetleri olarak hizmet veren kurumları akla getirmektedir. Yaşlılarla ilgili sosyal hizmet uygulamaları; yaşlıyla, yaşlının ailesiyle, ilgili personelle ve diğer sosyal destek sistemleri ile birliktelik içerisinde gerçekleşmektedir.

Yaşlanma, hasta olmaya yatkınlığın arttığı bir dönemdir ancak normal yaşlanmaya bağlı değişikliklerin patolojik olanlardan ayırt edilmesi büyük önem taşır. Bu konuda Geriatri uzmanlarına başvurmak gerekmektedir. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan geriatri alanında hizmet veren çeşitli kurumlar bulunmaktadır.

YAŞLI BAKIMINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR

Yaşın ilerlemesiyle kişinin gıda tüketimini azaltmak zorunda kalabileceği birtakım nedenler ortaya çıkabilir. Bu da yaşlı bireyin daha kolay hastalanmasına, hastalıklara karşı mücadelede gücünün azalmasına sebep olabilir. Yaşlıların yaşamlarını en kaliteli şekilde devam ettirebilmeleri için beslenme konusunda şunlara dikkat edilmelidir:

- Su tüketimi konusunda yeterli olunmalıdır. Günde 2 litreye yakın su içilmelidir.
- Yağ, tuz ve şeker miktarları azaltılmalıdır.
- Kan tahlili ile vitamin değerleri saptanmalı ve ona göre vitamin takviyeleri yapılmalıdır.
- Katı yağ tüketimi azaltılmalıdır.
- Alkol, sigara ve kafein tüketimi engellenmeli ya da azaltılmalıdır.
- Protein alımında gerekli özen gösterilmelidir.
- Sebze-meyve yemeklerin ağırlıklı bölümünü oluşturmalıdır.
- Bağırsak hareketini artıran, kan şekerini düzenleyen besinler alınmalıdır.

BAKIMA DİRENEN YAŞLI PROFİLİ

Yaşlı bakımı sırasında karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan biri yakınınızın bakıma direnmesi ya da karşı çıkmasıdır. Yardım istemeyen yakınınıza nasıl faydalı olabilirsiniz? Önce yakınınızın bakıma direnme nedenini anlamaya çalışın ve ardından onu ikna edebilecek stratejilere başvurun. Alacağı desteğin her ikiniz için de yaşamı kolaylaştıracak bir hareket olacağını anlatın. Bir sağlık ya da bakım profesyoneliyle yaşlı yakınınızı görüştürmek erken bir ikna sağlayabilir.

Yardıma ve bakıma karşı duran birçok yaşlı aynı zamanda profesyonel yaşlı hasta bakım hizmetlerine, huzurevi ve bakımevi kurumlarına da karşıdır. Bu durumda profesyonel yardıma ikna edilinceye kadar aile ya da yakınlarından kişilerin bilinçli yardımı önemlidir. Bu konuda etkili bir adım atabilmeniz için Nesil Huzurevi ve yaşlı merkezi uzmanlarımıza danışarak izlenecek yöntem hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bakımevimizde Yaşlı Hastalarına özel bakım uygulanır. Hastalığın durumuna göre ilerlemesi yavaşlar veya tamamen etkileri ortadan kalkar.

Detaylı bilgi için bizi arayın: +90 258 811 2 555
İletişim Bilgileri ve Adres için burayı tıklayın.

HASTA YATIŞ İŞLEMLERİ

Hasta yatış işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesi için lütfen bizi bu numaradan arayın.

0 549 790 07 43